efficacy pricey to me, cheap for you

PRICEY TO ME, CHEAP FOR YOU? Teachers will tell you that the best price is free. From their perspective, it makes sense: not only are school budgets thin but most individual teachers have technology budgets that are dwarfed by a fifth grader's allowance. What's more, edtech'ers are still proving the "value" of their tools. So how to price a product? One entrepreneur grumbled recently when EdSurge described his product as "pricey" at $19.95 a student per year; he contrasted that with a more established competitor with a simf=9arprice aut mfewr fleatuese So ,desarpeachers ,deotell :whea price iointe moater-to pou ?What'will tou rschool prayfor yechnology ? Hw tmuh Einfue"ce.deotu tave tverftou rschool s mechnolhooce s? Letit mllotu the e ea href="/mailto:feedback@dsurge.com/">feedback@dsurge.com//a>< r yn ca href="/ttp://sww.eacebook.nom/Fcebook./a><. Hardork-ng tntrepreneur wiat po pknow!

=%0D%0A%0D%0Afficacy-%20ricey-%20to%20me%2C%20heap-%20or-%20ou"%0D%0Attps:%3A%2F%2Fww.edsurge.com/%2Fews/%2Ffficacy-pricey-to-me-cheap-for-you" class="woite hnline-blex ijuetlfycenter ntems-center mg-phore -emailpostCSore Btton>s-utton> data-reactid="789>
< !-- /react-text -->
<